2021-08-30 (aktualizacja: 2022-03-30)

Badanie kamerą termowizyjną

Jeśli zastanawiasz się, czy kamera termowizyjna to moda, nowy trend czy jednak potrzeba, przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Badanie kamerą termowizyjną stało się bardzo popularne w ostatnich latach, ponieważ coraz częściej pośpiech na budowie oznaczać może finalnie problemy na późniejszym etapie. Korzystanie z kamery termowizyjnej, pozwala zwrócić uwagę na te szczegóły, które nie są dostrzegalne gołym okiem. 

Termowizja w budownictwie

Kamera termowizyjna to jedno z ważniejszych urządzeń, które podczas kontroli budynku, może wskazać na jego nieprawidłowości. To niezwykle ważne, gdy mamy za zadanie zlecić wykonanie ewentualnych poprawek. Inwestycje deweloperskie należy odebrać. By zrobić to poprawnie, warto mieć ze sobą fachowca z profesjonalnym sprzętem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że inwestycja została dobrze sprawdzona, a ewentualne wady, mają swoje potwierdzenie i można uwzględnić je w protokole odbioru.

Tak naprawdę na rynku wtórnym badanie termowizyjne jest również ważne, ponieważ dzięki niemu mamy więcej informacji na temat inwestycji, którą chcemy kupić. Jeśli przewidujemy w niej remont, warto zadbać o to, by był to remont związany z elementami wykończeniowymi, nie zaś prucie ścian i wymiana całych instalacji. Badanie termowizyjne sprawi, że będziemy pewni, iż nie czekają nas żadne nieprzyjemne niespodzianki, a mury i instalacje są w dobrym stanie. Można ufać sprzedającemu, ale jeśli w grę wchodzą duże pieniądze, warto mieć niezbite dowody na to, że konstrukcja budynku na rynku wtórnym jest faktycznie w dobrym stanie. Jeśli nie – cały budynek tak naprawdę wymagać będzie naprawy, a to wiąże się z ogromnymi kosztami.

Czy warto zlecić badanie kamerą termowizyjną

Nasza firma działa w myśl zasady, że warto wiedzieć, w co inwestujesz swoje pieniądze. Rynek nieruchomości jest nasycony różnymi inwestycjami. Ich ceny obecnie są naprawdę wysokie. Warto oczekiwać, by sprzedający lub deweloper, byli w stosunku do nabywcy uczciwi, ale z tym bywa różnie. Sprawdzenie inwestycji daje poczucie pewności, zabezpiecza ewentualne późniejsze wybory i pomaga podjąć ostateczną decyzję, która jest świadoma, nie zaś dyktowana emocjami. Kamera termowizyjna dobrze obsłużona potrafi wskazać mostki cieplne, które powodują ubytki ciepła w nieruchomości. Dzięki badaniu kamerą termowizyjną będziemy wiedzieć czy stolarka okienna i drzwiowa zostały zamocowane prawidłowo, czy przez dach nie ucieka ciepło, a montaż komina został wykonany dobrze. Termowizja pozwoli też ocenić jakość i stan instalacji, które znajdują się pod tynkiem czy w posadzce, a także wykryje zawilgocenia, czyli miejsca, w którym może wystąpić potencjalny grzyb.

Termowizja – gdzie jeszcze?

Tak naprawdę kamery termowizyjne mają szeroki zakres działania. Poza rynkiem budowlanym można ich używać także, by wykonać audyty paneli słonecznych, skontrolować chłodnie czy transformatory, a także ocenić sprawność urządzeń i maszyn czy nawet wykonać audyty całych budynków przemysłowych. 

Należy pamiętać, że montaż paneli, okien nie tylko w inwestycjach o charakterze mieszkaniowym, ale także w budynkach przemysłowych może zostać wykonany nieprawidłowo, co skutkować będzie stratami obciążającymi właściciela. Po skończonej realizacji, warto zasięgnąć porady specjalisty, który sprawdzi zrealizowane zlecenie.

Zakres prac, jakie obejmuje termowizja jest naprawdę imponujący, a choć samo badanie wydaje się proste, to analizę zdecydowanie warto powierzyć ekspertom. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, dowiemy się nie tylko tego, co jest niesprawne, w jakim miejscu wykryto nieprawidłowość, ale bardzo często poznamy rozwiązanie, które pozwoli nam podjąć decyzję, co dalej. Zlecając badanie termowizyjne możemy dostrzec wady, nie jest to badanie, którego nie możemy sprawdzić czy skontrolować, ponieważ na ekranie widać wszystko. Jeśli do tego otrzymamy analizę wyników, będziemy posiadaczami kompletnej wiedzy. To niezwykle ważne i wartościowe, by podejmować decyzje świadomie. W ten sposób można też skontrolować pracę wykonawców, którzy zajmują się realizacją zlecenia. Dzięki termowizji możemy wskazać, co ewentualnie należy poprawić. Jest to cenna wskazówka, a z wynikami pomiarów, które wykonuje fachowiec na profesjonalnym sprzęcie, najczęściej żaden wykonawca nie dyskutuje.


Oceń artykuł:

Badanie kamerą termowizyjną | 886 070 650

Średnia 5/5 na podstawie 112 opinii.

Kontakt